YEŞİL YAŞAM

Küçük Evinizi Çevre Dostu Yapmanın En İyi Yolları

Küçük evler, eko-yaşamın geleceğidir ve çoğu insan böyle bir evde yaşamayı istemektedir.

Küçük evlerin doğaya katkısı oldukça fazladır..Enerji harcamalarının azalması, daha az karbon salınımı, daha az tüketim uzun vadede dünyamız için gelecek demek.

Çevre dostu olmak , minimalist bir yaşam tarzıyla eş anlamlı kabul edilebilir. 

Bu bloğumuzda size küçük evlerde kullanabileceğiniz sürdürülebilir-çevre dostu malzemeler hakkında küçük ipuçları vereceğiz.

  1- Daha Fazla Yeşil!

Bitki seviyorsanız evinizde güzel bir koleksiyonunuz olma ihtimali yüksektir. Ama her zaman daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

Bitkiler oksijen başta olmak üzere havadaki toksinleri hızla yok eder. Bu şekilde soluduğunuz havanın daha temiz ve taze olmasını sağlayabilirsiniz.

Evinize bitkiler hem güzel bir dekor sağlar hem de kendi yiyeceklerinizi yetiştirmenize olanak sağlar.

Sonuç olarak bitkiler güçlüdür ve sürdürülebilir kaynaklardır.

  2- Temiz ve Yenilenebilir Enerji : Güneş 

Günümüz teknolojileri sayesinde güneşten elektrik ve ısınma ihtiyaçları karşılanabiliyor. En yaygın kullanılan sistemler çatı panelleridir.

Kısaca anlatırsak küçük eviniz için 4 güneş paneliyle 1 kw enerji elde edebilirsiniz. Gün içinde bataryalarda depolanan fazla enerji gece kullanılacak enerjiyi sağlar. 

Güneşli günlerde güneş panelleri ihtiyacınızı fazlası ile karşılayacaktır. Kış zamanlarında güneşin azalması ile panellerinizde üretilen elektrik de azalacağı için sisteminizi kurarken hybrid sistem olarak düşünürseniz takviye etmeniz kolay olacaktır.

İlk yatırım maliyeti yüksek gibi görünse de kullandıkça kendini amorti eden ve sürdürülebilir bir enerji olması sebebiyle tercihinizi güneşten yana kullanın.

   3-Doğru Doğrama Seçimi

Küçük evinizin doğal ışık almasını sağlayın. Bu mekanın olduğunda daha büyük ve ferah görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca elektrik kullanımınızı azaltacaktır.

Pencereleri farklı yerlerde konumlandırarak değişik manzara görüşleri sağlayabilirsiniz.

Pencere seçimi yaparken ısı yalıtım değerlerine dikkat edin. Seçeceğiniz profil ve camın ısı değerleri mekandaki ısı kayıplarını en aza indirecektir. 

   4- Çevre Dostu Yalıtımı Tercih Edin

Küçük evinizi çevre dostu bir temel düşünerek inşaa etmenin birçok yolu vardır. Bunların en başında enerji tasarrufu gelir. 

Evinizde kullanacağınız yalıtım malzemesi hem evinizin ısı kaybını önlemeli hem de sağlığınıza zarar vermemelidir. Fiberglass yalıtım türleri sağlık açısından birçok soruna neden olabilir.

Bunun yerine doğal ve biyolojik yalıtımlar kullanılabilir. Koyun yünü, mantar, kenevir gibi farklı yalıtım malzemeleri alternatifler arasındadır.

   5- Küçük Şeyleri Hatırlayın

Eşyaları eve getirirken kökenlerini düşünün ve çevre dostu felsefenize uygun hareket edin. Örneğin alışverişe giderken naylon poşet yerine yeniden kullanılabilir çantaları tercih edebilirsiniz. 

Atıklarınızı ayrıştırıp geri dönüşüme katkı sağlayabilirsiniz. Kullandığınız eşyaların geri dönüşümlü olmasını seçebilirsiniz. Plastik pipet yada diş fırçaları yerine ahşap tercih edebilirsiniz.

Küçük şeyler doğa için büyük değişim yaratacaktır.

 

Yeni Paylaşımlar