EV OFİS ÇÖZÜMLERİ

Evinizde Kendinize Çalışma Alanı Yaratın

Pandemi dönemiyle evimiz, hayatımızın neredeyse tamamını geçirdiğimiz alanlar haline dönüştü. Yemek yaptığımız, uyuduğumuz, dinlendiğimiz ve çalıştığımız alanlar iç içe geçmiş durumda. 

Bir aile evinde devam eden günün karmaşasından kendinizi ayırıp işe konsantre olmanız gerekiyor. Bu yüzden çalışmak için sakin bir çalışma alanına ihtiyacınız var. 

Aslında bunu yapmak çok da zor değil. Kendi çalışma alanınızı oluşturmak için bu bloğumuza bazı ipuçları vereceğiz.

1- Evinizde Çalışmaya En Elverişli Yeri Tespit Edin

Öncelikle kendinizi rahat ve konsantre hissedebileceğiniz bir yere ihtiyacınız var. Bu bir oda da olabilir, oda içerisinde bir köşe de. 

Önemli olan sizin çalışmanıza elverişli bir yer olması.

2- Alan düzenlemesi

Bu alanı çalışma odaklı düzenlemelisiniz.

Eğer kalabalık bir aileniz varsa, kendinizi izole edebileceğiniz bir alan oluşturmalısınız. Alçak bir dosya dolabı ile oturma alanından kendi alanınızı ayırabilirsiniz, yada daha sessiz olmasını istiyorsanız cam bir duvar hem görüşünüzü daraltmaz hem de daha sessiz bir alan oluşturur.

3- Çalışma Alanınızı Çekici Hale Getirin

Evin rahat ortamı içinde çalışma motivasyonunuzu tetikleyecek bir yer oluşturmalısınız. Bunun için masanızın bulunduğu alanda canlı bir renk kullanabilirsiniz, yada tamamen ahşap kaplama bir kısım olabilir. Çalışma esnasında ihtiyaç duyabileceğiniz dosya ve malzemeleri koyabileceğiniz bir dolap ile masanızı birleştirebilirsiniz.

                 

4- Yeterli Işık ve Manzara Sağlayın

Masanızı mümkünse bir cama bakacak şekilde konumlandırın. Gün içinde çalışırken kısa aralıklarla dışarı bakmanız hem sizi dinlendirir hem de motivasyonuzu arttırır. Ayrıca doğal ışık konsantrasyonda oldukça etkilidir.

Eğer bu mümkün değilse çalışma alanınıza bir doğa resmi yada canlı bitki koyarak benzer bir yaklaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca masa üstü aydınlatmalar ve raf altına gizlenmiş led ışıklar masanızda gerekli ışık şiddetini sağlayabilir.

                                               

5- Mobilya Seçimi

Gününüzün büyük kısmını bu masada geçireceğinizi düşünerek konforlu bir çalışma sandalyesi seçmenizde fayda var. Ayrıca gün arasında kısa bir mola için bir uzanma koltuğu yada rahat bir kanepe dinlenmenize yardım eder.

Masanızı ve alanınızı düzenli ve sade tutmanız dikkatinizin dağılmasını önler.

Yeni Paylaşımlar